Kategorier
Steyr RMS Wild Green 308 Win 20" Vapenpaket
Köp & prenumerera
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på "KÖP"-knappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
- Beskrivning
- Specifikationer
Steyr RMS Wild Green 308 Win 20" Vapenpaket
Paketet innehåller: Steyr RMS .308win, GPO Spectra 2-12x50I, Infitech ITHS, Stålmontage
Modern rakrepeter med klassiskt Steyr DNA – byggd för snabbhet, precision och maximal säkerhet. Här i ett perfekt komponerat paket komplett med GPO 2-12x50I, Leupold-ringar och en ljuddämpare från Infitech. Levereras i en hård vapenväska.
Mer än 100 år efter att man uppfann det rakrepeterande geväret återintroducerar Steyr Arms ett gevär med blixtsnabb omladdning. Steyr RMS Wild är ett gediget verktyg för jakt i alla förhållanden. I likhet med Ferdinand Mannlichers modell 1895 har den moderna versionen också en slank låda och ett lås med roterande låsklackar. RMS har tre överdimensionerade låsklackar och en konstruktion som blockerar slagstiftet innan slutstycket är helt låst.
I hjärtat av RMS Wild finns monoblocksystemet, där pipa och låda bildar en höghållfast enhet. Denna konstruktion ger exceptionell styvhet, vilket ger ett konsekvent träffläge och tillförlitlig precision. Vid drevjakt, smygjakt eller jakt från pass möjliggör rakrepeterfunktionen blixtsnabb repetering utan att tappa målet ur sikte. Slutstyckets kompakta konstruktion gör att man inte behöver bryta anläggningen när man drar bak slutstycket.
Den slanka profilen kombineras med en elegant, symmetrisk kolv. En brant greppvinkel ger bra ergonomi vid både liggande och stående skytte. Kolvlängden kan anpassas, och kolvkammen är justerbar med en enkel knapptryckning. Ett justerbart avtryckarblad gör greppet mer naturligt oavsett om man har långa eller korta fingrar. Picatinny-skena på lådan är standard. Tillsammans med ytterligare monteringsgränssnitt på framstocken finns gott om utrymme och möjligheter för modern optik och tillbehör.
Egenskaper
- Rakrepeter
- Kallhamrat Monoblock-system
- Justerbart kindstöd och kolvlängd
- Rullsäkring med lås och möjlighet att plundra i säkert läge
- Friktionsfri slutstycksgång
- Push Button QD hål för rembyglar
- Distinkt direkttryck (ca 700 gram)
- Kallhamrad pipa. 20" -508 mm. Standardprofil /Ø17,5 mm. Gängad M15X1
- Avtryckarbladet är justerbart i längdled (+-8 mm)





