Kategorier
Back on Track Trakk Dog Protection Visibility Vest
Köp & prenumerera
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på "KÖP"-knappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
- Beskrivning
- Storleksguide
Jaktväst med hög synlighet och skydd för bröst och mage
TRAKK från Back on Track är en slitstark och synlig jaktväst utvecklad för arbetande hundar som rör sig i tuff terräng. Den starkt orangea färgen och de reflekterande detaljerna gör hunden väl synlig i skog, mark och under mörka förhållanden, något som ökar säkerheten under jakt och träning.
Västen har ett vatten- och vindavvisande yttertyg som är både stretchigt och bekvämt, vilket ger hunden full rörelsefrihet. En förstärkt, elastisk bröstplatta i Kevlar skyddar effektivt mot grenar och andra vassa föremål. Fodret med Iontex®-teknologi bidrar till att stimulera blodcirkulationen och hjälper till att hålla muskler och leder mjuka.
TRAKK är dessutom designad med ett tydligt svart motiv som gör det enkelt att se hundens rörelseriktning, något särskilt uppskattat vid fågeljakt med stående fågelhundar.
Egenskaper:
- Iontex®-teknologi som främjar blodcirkulation och rörlighet
- Förstärkt bröstplatta som skyddar bröst och mage mot skador
- Reflekterande detaljer
- Orange signalfärg
- Stretchigt och justerbart material
- Vatten- och vindavvisande (3000 mm)
- Hög andningsförmåga (3000 g/m²/d)
- Laminerad konstruktion med TPU-membran
- D-ring för lina
| Storlek | Rygglängd (cm) |
| XS | 42-48 |
| S | 47-53 |
| M | 52-58 |
| L | 57-63 |
| XL | 62-68 |
Mät hundens rygglängd för att få fram rätt storlek
- Fakta om produkten
- Prishistorik





